Ev Yapımı Fıstık Ezmesi – Yer Fıstığı Ezmesi Tarifi

Yer fıstığı ezmesi benim için, “bir kez evde yapınca bir daha dışarıdan almayacağıma karar verdiğim” lezzetlerden biri. Çünkü hem yapımı çok kolay hem de içine keyfime göre, kullanacağım yere göre ne istersem koyup değişiklikler yapabiliyorum. Aklıma gelen tüm detayları sizinle paylaştığım tarifimi denerseniz veya sizin eklemek istediğiniz fikirleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum. ⭐️

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 10 dak Toplam Süre 10 dakika En İyi Mevsim: Yıl boyunca uygun

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Malzemeleri

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Yapılış Adımları

 1. Yer fıstıklarını dış kabuklarından ve ince iç kabuklarından arındıralım. Ben yarım kilo tuzsuz kabuklu yer fıstığı almıştım. Ayıkladıktan sonra tarttım 350 gram kalmıştı. Kavurmadım.

  Eğer kavurarak denemek isterseniz. başta söylediğim gibi hem dış hem iç kabuklarını ayıkladıktan sonra yağsız bir teflon veya döküm tavaya alıp orta ateşte 4-5 dakika yakmadan, karıştırarak kavurabilirsiniz.

  (Birçok tarifte kavrulmazsa tadının acı olacağı yazıyor, neden acı olsun ki yer fıstığını o şekilde yediğimizde acı mı ki? :)) Ayrıca kavrulmazsa yağının çıkmayacağını, rondoda çekilemeyeceğini söyleyenler de var ancak bu da doğru değil. Sonuç olarak, bunlar bence zamanla karar verilecek damak tadına bağlı tercihler. Ben en basit halini anlatıyorum ve alternatifleri de yazıyorum. Karar sizin.)

 2. Fıstıklarımızı rondomuza alıp çekmeye başlayalım. Önce kum gibi bir kıvam alıyor, bu aşamayı geçince de pürüzsüz bir krema kıvamına geliyor. Gerektiği noktada rondoyu yanmaması için dinlendirebilir, spatulayla kenarlara toplanan fıstıklar varsa ortaya itebiliriz. Fıstığın cinsine bağlı olarak çok sert kalıyor ve bir türlü çekilmiyorsa içine 1-2 kaşık fıstık yağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı eklenebilir.

  (Bu noktada da eklemek istediğim detay; ben rondoyla da, blenderla da denedim ve blenderda çok daha kısa sürede ve çok daha kolay sonuç aldım.)

 3. Yaklaşık 5-6 dakikada krema kıvamına gelecek olan fıstık ezmemizi kavanozumuza alıp buzdolabında yaklaşık bir ay saklayabiliriz.

  Bu aşamada farklı bir tat elde etmek istiyorsanız bir çimdik deniz tuzu, yarım çay kaşığı tarçın, yarım çay kaşığı vanilya, 5-6 kare eritilmiş çikolata, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı pekmez, 1 çorba kaşığı şeker, 1 çorba kaşığı hurma ezmesi seçeneklerinden birini katmayı deneyebilirsiniz.

Anahtar Sözcükler: fıstık ezmesi tarifi,

Bu tarifi yaptınız mı?

Instagram'da @yemeklerlecom'u takip edin, yaptığınız tarifin bir fotoğrafını çekin ve #yemeklerlecom olarak etiketleyin. Yaptıklarınızı görmeyi seviyoruz!

Takip et

Bu tarifi pinleyin ve takipçilerinizle paylaşın.

pinit
Yorumunu yap
Soru ekle
العربية AR English EN Русский RU Türkçe TR