Pratik, Lezzetli, Karbonhidratsız: Oopsie Ekmek!

Oopsie ekmek uzun süreden beri duyduğum, gördüğüm ama denemeye fırsat bulamadığım bir tarifti. Çoğunlukla düşük karbonhidratlı beslenen biri olarak, neler kaçırdığımı deneyince gördüm! Yarım saat içinde yemeye hazır hale gelen oopsie ekmeklerle karbonhidrat oranını minimumda tutarak şahane kahvaltılar, mis gibi sandviçler hazırlamak mümkün. Hatta düşük karbonhidratlı pizza, fındık lahmacun ve hatta sucuk ekmek keyfi yapmak bile mümkünmüş oopsie’yle. Ben şimdilik ancak kendimce “oopsiewich” dediğim güzel sandviçleri hazırladım ama hem bu saydığım alternatifleri hem de başta hamburger olmak suretiyle başrolünde ekmek olan fazlaca menüyü bu ekmeklerle hazırlamayı planlıyorum. Şimdiden fazlaca heyecanlıyım. Sizi de bekletmeden tarifi paylaşayım: 🙂

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 5 dakika Pişirme Süresi 20 dakika Dinlenme Süresi 5 dakika Toplam Süre 30 dakika
Porsiyon: 9
En İyi Mevsim: Yıl boyunca uygun

Oopsie Ekmek Malzemeleri

Pişirme Modu Kapalı

Oopsie Ekmek Nasıl Yapılır

  1. Fırınınızı 150 dereceye ayarlayın.

  2. Yumurtaların sarılarını ve beyazlarını ayırın.

  3. Yumurta beyazlarını bir fiske tuz ile beraber kar haline gelip katı bir kıvam alana kadar bir mikser yardımıyla çırpın.

  4. Bir başka kasede yumurta sarılarını labne ve kabartma tozu veya krem tartarla çırpın (İlk denememde kabartma tozu kullandım ve oldukça iyi netice aldım. Krem tartarın daha güzel bir biçim yarattığı yazılmış. Evinizde var ise denemenizi tavsiye ederim, yoksa bence aramayın 🙂 )

  5. Yumurta sarılarıyla hazırladığınız karışımı iki seferde yumurta beyazlarına ekleyin. Burada mühim olan sarı ve beyazları birbirlerine yedirirken, yumurta aklarının havasını söndürmemek. Bu nedenle bu noktada çırpma teli yerine bir spatula kullanın. Aşağıdan yukarıya, kenarlardan içeriye doğru nazikçe karışmasını sağlayarak homojen bir karışım elde edin.

  6. Bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve yağlı kağıdı da hafif yağlayın. Oopsie ekmek karışımını iri bir kaşıkla porsiyonlayarak tepsiye alın. Ben ortalama 8 tane büyük, 2 tane de minik ekmek dilimi çıkardım. Ekmek dilimlerinin üzerini dilerseniz çeşitli baharatlarla, veya susam, çörek otu vb. ile süsleyin, lezzetlendirin.

  7. Tepsiyi fırına verin ve ekmek dilimlerinin üstü kızarana kadar pişirin.

  8. Sonra ister çeşit çeşit malzemelerle güzel bir sandviç hazırlayın, dilerseniz birazcık avokado püresi ve göz yumurtayla mis gibi bir avokado tost hazırlayın. Yapabilecekleriniz sınırsız, karbonhidratsız ekmeklerinizin tadını çıkarın!

Anahtar Sözcükler: ekmektarifi,paketojenik,oopsiebread,oopsieekmek,pratiktarifler,protein,sagliklitarifler,sporcubeslenmesi
0 Favorilere ekle
Dk.
0 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da