Şeftali Konservesi – Şeftali Suyu Nasıl Yapılır

Çocukluğumuzda koyu kahverengi şişeli, tatları harika olan meyve suları vardı. İşte bugün onun şeftalili olanını yapıyoruz. Birebir aynı lezzet diyebilirim. Hem kendinize hem de sevdiklerinize gönül rahatlığıyla pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Zorluk: Orta Hazırlama Süresi 20 dakika Pişirme Süresi 15 dakika Toplam Süre 35 dakika
Porsiyon: 28
En İyi Mevsim: Yaz

Şeftali Konservesi Malzemeleri

Pişirme Modu Kapalı

Şeftali Konservesi Nasıl Yapılır

 1. Şeftalileri yıkayıp soyalım ve yarım dilimler şeklinde keselim.

  Biz bu tarifi sadece şeftali suyu olarak yani blenderde çekip kullanıyoruz. Eğer siz de öyle yapacaksanız pazardan hafif yumuşamış şeftalilerden alabilir meyve suyunuzu daha uygun fiyata getirebilirsiniz çünkü şeftalilerin biraz dağılması sorun olmayacaktır, zaten blenderda çekeceğiz. Ama komposto olarak kullanacaksanız sunumda görüntü açısından daha sert şeftalilerden seçmeniz uygun olacaktır.
 2. Şeftalileri kavanozlara bölüştürelim.

  2,5 kilogram şeftaliye 3 tane 1 litrelik kavanoz yeterli oluyor.
 3. Kavanozların her birine 1,5 yemek kaşığı elma suyu konsantresi (veya istediğiniz tatlandırıcıdan) koyalım.

 4. Bu arada bir yandan da kavanoz kapaklarımızı başka bir tencerede kaynatalım.

 5. Her kavanoza birer tane karanfil atalım.

 6. Fırını 180 dereceye ısıtalım ve bir yandan da kavanozlara ekleyeceğimiz suyu kaynatalım.

 7. Fırın ısınınca fırın tepsisine bir mutfak bezi yayalım ve üzerine kavanozları yerleştirelim. Kavanozların boyunlarına gelecek kadar sıcak su ekleyelim.

 8. Tepsinin içine de 1-2 parmak kadar kaynar su koyup dikkatlice tepsiyi fırına atalım.

 9. Kavanozların içindeki su fokurdamaya başladığında 10 dakika daha bekletelim ve fırından alalım. Kaynar suda beklettiğimiz kavanoz kapaklarını bez yardımı ile iki geri bir ileri yaparak sıkıca kapatalım ve ters çevirin. 

 10. Oda ısısına gelene kadar bu şekilde beklettikten sonra kavanozlarımızı buzdolabına veya karanlık bir yere kaldıralım. Ertesi günden itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz. Buzdolabında veya karanlık ortamda 1 yıl dayanacaktır. Açtığınız kavanozu 5-6 gün içinde tüpaketebilirsiniz.

  Damak tadı kişiden kişiye değişeceği için meyve suyunuza blenderle çekerken veya çektikten sonra bardağınızda istediğiniz oranda su ekleyebilir, daha şekerli isterseniz kullandığınız tatlandırıcıdan blender aşamasında dilediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Sonrasında bir sürahiye aktarıp soğuttuktan sonra tüpaketilebilir.Komposto olarak kullanacaksanız kavanozdan kaselere dilediğiniz miktarda aktarabilirsiniz.
Anahtar Sözcükler: şeftali kompostosu,şeftali kompostosu ( kışa hazırlık),Şeftali Kompostosu Tarifi,Şekersiz şeftali Kompostosu,
0 Favorilere ekle
Dk.
0 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da