2 Malzeme İle 2 Dakikada Hafif Meyveli Tatlı

“Bunda ne var ki, bu da yazılacak tarif mi” demeyin! Ben de bir yabancı sitede görüp denedim. Görmesem aklımın ucuna bile gelmezdi ki böyle bir şey yapmak. O zaman yazmalıyım ki siz de deneyip yaz sıcaklarında uğraşmadan, serin serin yiyebilin. Değil mi ama? 🙂

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 2 dakika Dinlenme Süresi 4 saat Toplam Süre 4 saat 2 dakika
Porsiyon: 4
En İyi Mevsim: Yaz

Hafif Meyveli Tatlı Malzemeleri

Pişirme Modu Kapalı

Hafif Meyveli Tatlı Nasıl Yapılır

  1. Mangoyu yıkayıp kuruladıktan sonra kabuklarını soyalım ve büyük dilimler halinde doğrayalım. Bir tabağa yağlı kağıt veya buzdolabı poşeti serip üzerine dilimleri yerleştirelim ve 4-5 saat iyice sertleşene kadar buzlukta tutalım. (Ben bir gece önceden atmıştım buzluğa) 

    Mango dışında ananasla da denedim. O da çok güzel oluyor. Başka meyvelerle de güzel olacağını düşünüyorum. Mesela şeftali, kayısı denenebilir ama denememiş olduğum için onları malzeme listesine seçenek olarak eklemedim. Deneyip beğendiğiniz olursa yorumlara beklerim.
  2. Donmuş mangoları derin bir kaseye rendeleyelim.

    Eğer varsa rende makinenizi de kullanabilirsiniz.
  3. 4 sunum kasesine pay edelim ve her kaseye birer yemek kaşığı yoğunlaştırılmış süt ekleyip servis edelim.

    Yoğunlaştırılmış süt ve süt reçeli donmuş rendelenmiş meyvenin üzerine döküldüğünde donmuyor. Bu yüzden de bu tatlıya tatlandırıcı olarak onlar uygun. Ve elbette tat olarak da çok yakışıyor. Ben balla da denedim. Bal biraz donuyor maalesef ama diğer ikisini bulma şansınız hiç yoksa yine de en azından bir denemeyi hak ediyor diyebilirim. Pekmezle veya diğer tatlandırıcılarla denemedim.
Anahtar Sözcükler: Meyveli Tatlı tarifi,Meyveli soğuk Tatlılar,Kolay meyveli Tatlılar,
0 Favorilere ekle
Dk.
0 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da