Zeytinyağlı Pırasa

En kolay, en basit, en anne usulü pırasa tarifimle geldim bugün. Terbiyesini ister yapın istemezseniz yapmayın, her haliyle bir şahane. Haydi mutfağa! 👩🏼‍🍳

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 10 dak Pişirme Süresi 30 dak Dinlenme Süresi 6 saat Toplam Süre 6 saat 40 dakika
Porsiyon: 4
En İyi Mevsim: Kış

Zeytinyağlı Pırasa Malzemeleri

Zeytinyağlı Pırasa Nasıl Yapılır

 1. Havuçları yıkayıp traşlayalım veya soyalım. Boyuna ikiye keselim ve ardından verev doğrayalım.

 2. Pırasaların en üst kabuklarını soyalım. Güzelce yıkayıp onları da verev doğrayalım.

   

  Pırasaları çok iri ve kalın kabuklu almamaya özen göstermekte fayda var.
 3. Tencereye pırasayı, havucu ve yıkanmış pirinci alalım, üstüne tuz ve şekeri serpelim. Zeytinyağını üstlerine gezdirip tüm malzemeyi şöyle bir karıştıralım.

 4.  Üstüne iki bardak suyu ekleyelim. Yağlı kağıdı koyup kapağı kapatalım ve kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra 20-30 dakika arası kısık ateşte pişirelim. (Yağlı kağıt yoksa koymayabilirsiniz, açıklamasını aşağıda püf noktaları kısmında anlattım.)

  Pişirirken pırasaların üzerine tencerenin içinde kalacak şekilde, kapağın boyundan biraz ufak bir yağlı kağıt kesip koyarsak yemeğimizin buharının içinde kalmasını sağlarız ve pırasaların dağılmasını önlemiş oluruz. Böylece tadı ve sunumu daha güzel olacaktır.
 5. Dilerseniz bu noktada bırakabilirsiniz ama siz de benim gibi terbiyeli pırasa tercih ediyorsanız şöyle devam ediyoruz;

 6. Pırasamız piştiğinde bir kasede bir yumurta sarısı ile yarım limonun suyunu çırpalım. Tencerenin altını kapatıp hala sıcakken, pırasanın suyundan 3-4 kaşık alalım ve yumurtalı karışıma ekleyip karıştıralım. Yumurtayı sıcak pırasaya dökersek pişer, bu şekilde kademeli olarak aynı ısıya getiriyoruz. Daha sonra yumurtalı karışımı pırasaya dökelim ve fazla hırpalamadan karıştıralım. Afiyet olsun.

  Yemeğimizi mümkünse bir gece, değilse en az altı saat buzdolabında bekletmemiz lezzetine lezzet katacaktır. Servis etmeden bir saat önce buzdolabından çıkarmanızı öneririm.
Anahtar Sözcükler: zeytinyağlı pırasa tarifi,zeytinyağlı pırasa tarifi pirinçli,değişik zeytinyağlı pırasa,kolay zeytinyağlı pırasa

Bu tarifi yaptınız mı?

Instagram'da @yemeklerlecom'u takip edin, yaptığınız tarifin bir fotoğrafını çekin ve #yemeklerlecom olarak etiketleyin. Yaptıklarınızı görmeyi seviyoruz!

Takip et

Bu tarifi pinleyin ve takipçilerinizle paylaşın.

pinit
Yorumunu yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soru ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da Takip Edin