Çıtırtı Garantili Tam Ölçülü Tohum Kraker – Glutensiz Enfes Kraker

Şimdiye kadar onlarca kraker tarifi denemişimdir. Hiç tam anlamıyla içime sinen olmamıştı. En sonunda bu tarifi buldum ve birkaç denemeden sonra ölçüleri tam anlamıyla oturttum. Şimdi gramı gramına ve tüm ipuçlarıyla size anlatma sırası geldi. İster atıştırmalık olarak ister kahvaltıda isterseniz de peynir tabağınızda kullanın, bence bayılacaksınız. Üstelik de çok sağlıklı, besleyici, ketojenik ve glutensiz bir tarif. Benim kraker arayışım bu tarifle sona erdi, umarım siz de beğenirsiniz.

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 5 dakika Pişirme Süresi 75 dakika Dinlenme Süresi 30 dakika Toplam Süre 1 saat 50 dakika
Porsiyon: 12
En İyi Mevsim: Yıl boyunca uygun

Glutensiz Enfes Kraker Malzemeleri

Pişirme Modu Kapalı

Glutensiz Enfes Kraker Nasıl Yapılır

Video
Kapalı Açık
  1. Ay çekirdeğini, susamı, paketen tohumunu, haşhaşı, karnıyarık otu tozunu ve tuzu genişçe bir kasede güzelce karıştıralım.

  2. Suyu ilave edip karıştıralım. Önce çok sıvı olacak ancak kısa süre içinde katılaşmaya başlayacak. Burada çok fazla beklemeden harcımızı yağlı kağıt serilmiş fırın tepsimize almamız önemli. Çok katılaşınca ince yaydırmak kolay olmuyor. Bu nedenle suyu döktükten sonra 40-50 saniye karıştırıp sonra hemen tepsiye dökelim ve yemek kaşığımızın tersinin yardımıyla fırın tepsisinin tam boyutuna gelecek şekilde incecik yaydıralım.

  3. İlk olarak önceden ısıttığımız 150 derecelik fırında (alt, üst ve fan açık şekilde) 45 dakika pişirelim. 

  4. Daha sonra tepsimizi fırından alıp fırın ızgarasına ters yüz edelim ve yağlı kağıdı sıyırıp alalım. Bu şekilde direkt ızgaranın üzerinde de 30 dakika 150 derece fırında pişirelim.

  5. Pişirme işleminiz bittikten sonra krakerinizi kontrol edip yeterli çıtırlıkta değilse süreyi uzatabilir veya olmaya çok yakınsa fırını kapatıp bir yarım saat kalan ısıyla kurumasını sağlayabilirsiniz. Benim fırınımda bekletmeye ya da daha fazla pişirmeye gerek kalmıyor ama fırından fırına durum değişebilir. Şimdiden afiyet olsun.

Anahtar Sözcükler: kraker tarifi,baharatlı kraker tarifi,tuzlu kraker tarifi,evde kraker yapımı,susamli kraker tarifi,
1 Favorilere ekle
Dk.
1 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da