Patates Nasıl Haşlanır? Patates Haşlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Patates sevmeyen yoktur herhalde, en azından ben hiç duymadım. 🙂 Bugün patatesin nasıl haşlanacağı konusunda bazı detaylara değinmek ve hiç mutfağa girmemiş birinin bile kolayca yapacağı şekilde patates haşlama tarifi vermek istiyorum. Gelsin mis kokulu püreler! 🙂

5 üzeri 9 oy

Patates Nasıl Haşlanır? Patates Haşlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 5 dak Pişirme Süresi 35 dak Toplam Süre 40 dakika
En İyi Mevsim: Yıl boyunca uygun

Patates Haşlama Malzemeleri

Patates Haşlama Nasıl Yapılır

 1. Öncelikle patatesleri mümkünse bir sebze fırçasıyla veya yoksa elimizle ovuşturup tüm tozundan, toprağından arındığına emin olana kadar suda yıkayalım. Ve varsa yaralı kısımların kesip çıkaralım.

 2. Uygun büyüklükte bir tencereye alacağımız patateslerin üzerini 3 parmak geçecek kadar soğuk su ekleyelim.

  Bu aşamada isteğe bağlı olarak tuz, top karabiber, sarımsak, yeşil bitki dalları (biberiye, maydanoz, dereotu, adaçayı vb) eklenebilir.

 3. Orta ateşte ocağa alıp haşlama işlemini başlatalım. Kaynamaya başladıktan 35-40 dakika sonra pişmiş olacaktır. Pişip pişmediğini anlamak için bir bıçakla patatese dokunalım, kolayca içeri girip çıkarken de patates dağılacak gibi oluyorsa pişmiş demektir.

 4. Patatesin sıcak kalmasını istiyorsak bile suyundan hemen süzelim çünkü suda kaldıkça pişme işlemi devam edecektir. Suyu döktükten sonra hemen kullanmayacaksanız tencereye geri alıp kapağını kapatarak uzun süre sıcaklığını koruyabilirsiniz.

Not

Patates soyularak da haşlanabilir ve bu durumda daha çabuk pişer ancak besin değerlerini koruması (özellikle c vitamini) açısından soyulmadan haşlanması önemlidir. Ayrıca soyularak haşlandığında nişastasını da suya bırakacağından dokusu değişecek ve kabuklarından gelecek lezzeti de kaybedecektir. Eğer aceleniz yoksa mutlaka kabuklarıyla haşlamanızı öneririm.

Bir diğer önemli konu da sıcak suyla mı haşlayalım, soğuk suyla mı haşlayalım ikilemi. Bunun cevabı hiç tereddütsüz, patates soğuk suyla haşlanmalıdır, olmalı. Sıcak suyla haşlanırsa suyla temas eden dış kısım daha erken pişecek ve içi tam yumuşamayacak, içinin yumuşamasını beklediğinizde ise dış kısmı erimeye başlayacaktır.

Anahtar Sözcükler: patates haşlama,kabuksuz patates haşlama,Lezzetli patates haşlaması,patates haşlama süresi,tencerede patates nasıl haşlanır,kabuklu patates haşlama,hızlı patates haşlama,

Sıkça Sorulan Sorular

Göster:
Haşlanmış patatesle ne yapılır?

Aşağıdaki tarifi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Pancarlı Patates Salatası Tarifi 🥙 Pancarlı Tarifler

Bu tarifi yaptınız mı?

Instagram'da @yemeklerlecom'u takip edin, yaptığınız tarifin bir fotoğrafını çekin ve #yemeklerlecom olarak etiketleyin. Yaptıklarınızı görmeyi seviyoruz!

Takip et

Bu tarifi pinleyin ve takipçilerinizle paylaşın.

pinit

Kullanıcı İncelemeleri

5 üzerinden 5
9 Müşteri Puanları
5 yıldız
9
4 Yıldız
0
3 Yıldız
0
2 Yıldız
0
1 Yıldız
0
Yorumunu yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soru ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
    Instagram'da Takip Edin