Konserve Domates – Kışa Hazırlık Domates Konservesi

Mevsimi dışında tüketilen meyve ve sebzelerin besin değerleri düşüktür ve lezzetsizdirler. Fiyatları da daha yüksektir. Her mevsimde toprak, hava ve değişen iklim koşullarına göre bedenimizin farklı gıdalara ihtiyaçlar duyar. Bu nedenle doğanın bize sunduğu nimetleri zamanında tüketmemiz gerekir. Mevsimlerinin dışında yetişmeleri ve taze görünümlerini korumaları için ürünlere pestisitler, mumlar ve koruyucular eklenir. Bu maddeler birçok hastalığa sebep olarak insan sağlığını tehdit edebilir. Mevsimsel beslenmek bu riskleri azaltmamıza yardımcı olur. Bu noktada imdadımıza elbette konserveler, turşular ve kurutma işlemleri yetişir. Biz de geçenlerde şehir dışına çıktığımızda tarladan yeni toplanmış, mis kokulu Çanakkale domateslerini bulmuşken domates konservelerimizi yapalım dedik.

Zorluk: Orta Hazırlama Süresi 60 dakika Pişirme Süresi 60 dakika Toplam Süre 2 saat
Porsiyon: 8
En İyi Mevsim: Yaz

Konserve Domates Malzemeleri

Pişirme Modu Kapalı

Konserve Domates Nasıl Yapılır

 1. Öncelikle domateslerimizi güzelce yıkayalım.

  Ben tüm sebzeleri musluk altında yıkadıktan sonra 10 dakika karbonatlı suda(pestisit kalıntılarını gidermek için), 10 dakika da sirkeli suda (bakterilerden arındırmak için) bekletiyorum. Karbonatlı sudan alınca bir kez duruluyorum ama sirkeli sudan aldıktan sonra tekrar bakteri bulaşma ihtimali olmasın diye durulamıyorum.
 2. Domateslerin alt kısımlarını keskin bir bıçak yardımıyla artı şeklinde keselim.

 3. Domatesleri kaynar su dolu bir tencereye atıp 45 saniye bekleyelim.

 4. 45 saniye dolunca bir kevgir yardımıyla domatesleri buzlu suya alalım ve burada da 45 saniye bekletelim.

 5. Bu şekilde domateslerimiz çok daha kolay soyulacaktır. Elimizle ve gerektiği yerlerde bıçak kullanarak kabukları soyalım.

  Elbette eğer isterseniz buraya kadar olan işlemleri atlayabilir, domatesleri yıkadıktan sonra elma soyar gibi bıçakla da kabuklarından arındırabilirsiniz.
 6. Domatesleri dilimleyelim ve kesme şeker büyüklüğünde küp küp doğrayalım.

 7. Doğradığımız domatesleri iki elimizin arasında sıkıp fazla suyundan arındıralım ve derin bir tencereye alalım.

 8. Tüm domateslerin fazla suyunu sıkıp tencereye aldıktan sonra tuzunu, şekerini ve yağını ekleyelim. Kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte ara ara karıştırarak 1 saat boyunca pişirelim.

 9. Domateslerimizi altını kapatmadan kavanozlara dolduralım. 

  Bu aşamada kavanozları tutmak için mutfak havlusu veya kalın bir bez kullanabilirsiniz çünkü çok sıcak olacaklardır.
 10. Kaynar suda 4-5 dakika beklettiğimiz metal kapaklarla (plastik kapak olmaz) 2 geri bir ileri yaparak kavanozları kapatalım ve ters çevirerek oda ısısına gelene kadar tezgah üzerinde bekletelim.

  Bu ölçülerle benim 6 tane yarım litrelik domates konservem oldu. 
 11. Soğuduktan sonra düz çevirebilir, direkt güneş ışığı almayan bir yerde saklayabilirsiniz. Buzdolabına koymaya gerek yoktur.

  Konservelerinizi ara ara kontrol ederek bozulmadığından emin olmanızda fayda var. Açtığınız konserveleri buzdolabında saklamayı ve çok zaman geçmeden tüketmeyi unutmayın.
Anahtar Sözcükler: kışlık domates,Kışlık domates yapımı,Kışlık domates konservesi,Kışlık domates sosu,Kışlık-domates saklama,Kışlık domates sosu Tarifi,
0 Favorilere ekle
Dk.
0 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da