Şekersiz Fit Lokum – Evde Jelibon Tarifi

Büyük küçük herkesin severek ve gönül rahatlığıyla tüketeceği, hiç uğraştırmayan bir tarif. Evdeki meyvelerle veya hazır meyve sularıyla da yapılabilmesi büyük avantaj.

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 10 dakika Pişirme Süresi 10 dakika Dinlenme Süresi 3 saat Toplam Süre 3 saat 20 dakika
Porsiyon: 10
En İyi Mevsim: Yıl boyunca uygun

Şekersiz Fit Lokum Malzemeleri

Pişirme Modu Kapalı

Şekersiz Fit Lokum Yapılış Adımları

Video
Kapalı Açık
  1. Tencereye meyve suyunu, suyu ve nişastayı alıp tamamen karışana dek karıştıralım.

  2. Tencereyi orta ateşin üzerine alıp karıştırmaya hiç ara vermeden iyice koyulaşana dek pişirelim. (Karışımı yakmadan mümkün olduğunca koyulaşmasını sağlamamız gerekiyor, ne kadar suyunu çekerse o kadar jelibon kıvamına geliyor. Pelte veya lokum gibi olmasını isterseniz daha az koyulaşması yeterli.)

  3. İstediğimiz kıvama gelince ateşten alalım. İçine limon suyunu, balı, vanilyayı ve isteğe bağlı olarak gıda boyasını ekleyip iyice karıştıralım.

  4. Borcam kabımızı iyice ıslatıp karışımı içine dökelim ve üstünü kaşığın tersiyle düzleyelim. 3-4 saat için buzdolabına kaldıralım.

  5. Sürenin sonunda gerekirse kenarlardan spatula yardımıyla biraz kaldırıp bir ekmek tahtasına ters çevirerek çıkaralım. Ve kurabiye kalıpları ya da bıçakla şekiller verelim.

  6. Bir tabağa dökeceğimiz hindistan cevizine buladıktan sonra tüpaketmeye hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Anahtar Sözcükler: jelatinsiz jelibon tarifi, nişasta ile jelibon yapımı, evde jelibon tarifi, evde jelibon yapımı malzemeleri, sağlıklı jelibon
0 Favorilere ekle
Dk.
0 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da