Turp Yaprağı Salatası – Turp Yaprakları Nasıl Değerlendirilir?

Yıllarca attıktan sonra, pazardan son aldığımız turpların çıtır çıtır yaprakları elimde çöpe doğru giderken birden kafamda ampuller yandı ve biraz araştırma yaptım. Faydası, zararı, temizliği konularında kafamı netleştirdikten sonra salatasını yaptım. Bir sonraki alışımda da kavurmasını deneyeceğim. Şimdi nasıl bunu daha önce düşünemediğime ve o kadar sebzeyi çöpe attığıma yanıyorum ama en azından bundan sonrası için netim. Salatası harika oldu! Minik kırmızı turpları demet halinde satın aldığınızda eğer yaprakları körpeyse sakın atmayın ve mutlaka deneyin. Büyükleri biraz acı olabiliyormuş. Benim demetimde bir iki büyük yaprak da vardı, onları koymadım. Biraz havuç ve mısırla tam bir kış salatası oldu.

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 10 dakika Toplam Süre 10 dakika
Porsiyon: 1
En İyi Mevsim: Kış

Turp Yaprağı Salatası Malzemeleri

Pişirme Modu Kapalı

Turp Yaprağı Salatası Nasıl Yapılır

  1. Minik kırmızı turpların yapraklarını ayıralım. İçlerinden çok büyük olanları eleyelim. Ufak ve körpe olan yaprakları yıkayıp sebze kurutucuda veya bir mutfak havlusu yardımıyla fazla örselemeden nemini alarak kurutalım.

    Ben tüm sebzelere yaptığım gibi turp yapraklarını da bir su musluk altından geçirip önce 10 dakika karbonatlı suda, ardından 10 dakika da sirkeli suda beklettim.
  2. Kuruyan turp yapraklarını istediğimiz büyüklükte doğrayalım. 

  3. Havucu rendeleyebilir veya istediğiniz şekilde kesebilirsiniz. Ben şekilli sebze kesici kullandım.

  4. Doğradığımız yaprakları, rendelenmiş havucu bir kaseye alıp mısırları serpelim. Tuzu, nar ekşisini, limon suyunu ve en son zeytinyağını üzerinde gezdirip servis edebilirsiniz.

Anahtar Sözcükler: turp yaprakları yenir mi,Turp yaprakları Nasıl tüpaketilir,Kırmızı turp yaprağı Yenir mi,Kırmızı turp yaprakları Nasıl Yenir,
0 Favorilere ekle
Dk.
0 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da