Kayısı Sosu Nasıl Yapılır – Yumuşayan Kayısıları Değerlendirme

İki hafta önce pazara çıktığımda kayısı alıp sonra da aldığımı unutunca elimde yarısı yumuşamış yarısı neredeyse erimiş ve birkaç tanesi de sağlam duran kayısılarla kalakaldım. Pasta mı yapsam keke mi katsam derken ortaya çıkan bu sosu birçok tatlı tarifinde kullanabilirsiniz. Özellikle sütlü tatlılara çok yakışıyor. Ben hemen sade muhallebi yapıp servis kaplarına bölüştürdüm ve üzerlerine birer parmak kayısı sosu ekledim. Pişirme süresini elde etmek istediğiniz kıvama göre değiştirebilirsiniz. Biraz daha yoğun yapılırsa cheesecakelerin, pastaların en üst katı olabilir mesela veya iyice suyunu çektirip kurabiyelerde kullanılabilir. Seçenek çok, karar sizin. Biz sütlü muhallebinin üzerinde çok sevdik.

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 5 dakika Pişirme Süresi 15 dakika Toplam Süre 20 dakika
En İyi Mevsim: Yaz

Kayısı Sosu Tarifi

Pişirme Modu Kapalı

Kayısı Sosu Nasıl Yapılır

  1. Kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkaralım ve ufak parçalar halinde keselim.

  1. Tüm malzemelerle birlikte hepsini tencereye alıp devamlı karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirelim. Kaynayınca altını kısıp muhallebi kıvamına gelene kadar karıştıralım.

  1. Isıya dayanıklı bir kaba aktarıp el blenderıyla çekelim.

    İstediğiniz tatlının üzerinde sos olarak kullanabilirsiniz. Sütlü muhallebi türü tatlılara çok yakışıyor. Fazla yumuşamış kayısıları değerlendirmek için de çok pratik bir yol.
Anahtar Sözcükler: kayısı sosu nasıl yapılır
0 Favorilere ekle
Dk.
0 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da