Rafine Şekersiz Kızılcık Şerbeti

Bugün elma suyu konsantresiyle yapılmış şerbetinin tarifini vereceğim kızılcığın faydaları say say bitmiyor. Mesela yüksek lif oranıyla kan basıncını dengeleme özelliğine sahip. C vitamini içerdiği için soğuk algınlığına karşı koruma sağlıyor. Kan pıhtılaşmasının meydana gelmesini engelleyen salik asit içeriyor. Salik asit tümör tedavilerine de iyi geliyor. Kalsiyum barındırdığı için kemik gelişimine katkı sağlıyor. İltihapları ve idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştiren E vitaminine sahip. Ayrıca ağız sağlığı için de koruyucu özelliği var. Zaten tadı da harika, daha ne olsun ki. 🙃

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 10 dakika Pişirme Süresi 50 dakika Toplam Süre 1 saat
Porsiyon: 40
En İyi Mevsim: Sonbahar

Rafine Şekersiz Kızılcık Şerbeti Malzemeleri

Pişirme Modu Kapalı

Rafine Şekersiz Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır

  1. Kızılcıkları güzelce yıkayıp derin tencereye alalım.

  2. Üzerine elma suyu konsantresini, karanfilleri, çubuk tarçınları ve 2 litre suyu koyalım.

  3. Ocağa alıp orta ateşte kaynayana kadar yüksek ısıda pişirmeye başlayalım. Kaynadıktan sonra altını kısıp 30 dakika daha pişirelim ve altını kapatalım.

  4. Tel süzgeç yardımıyla başka bir tencereye süzelim.

  5. Kaşığın arkasıyla biraz bastırıp suyunu çıkaralım. Fazla bastırınca posaları da meyve suyuna karışıyor, o yüzden az bastırmak yeterli.

  6. Cam şişelere veya kavanozlara alıp buzdolabına kaldıralım. 

  7. Servis ederken 1/1 oranında veya damak tadınıza göre daha az, daha çok sulandırabilirsiniz. Soğuk tüpaketelim. Afiyet olsun.

Anahtar Sözcükler: şekersiz kızılcık şerbeti,Şekersiz Kızılcık Suyu Tarifi,Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır,Kızılcık suyu faydaları,
1 Favorilere ekle
Dk.
1 Favorilere ekle
Tarifini Yayınla Kredi Kazan Hediyeleri Topla
Instagram'da